”Mi, ministri odgovorni za politku informatičkih društava država članica Evropske unije i Evropske ekonomske zone, na skupu kojim je predsedavao gospodin Miguel Sebastian Gascon, ministrar industrije, turizma i trgovine, u prisustvu potpredsednika Neelie Kroes, evropskog komesara za digitalnu agendu, prilikom sastanka održanog u Granadi-Spanija 18-19 aprila 2010, dogovorili smo sledeće:
EU2020 strategija zahteva da Europska unija pronađe brz i efikasan put za oporavak nakon ekonomske krize, koji bi se zasnivao na pametnom, održivom i sveobuhvatnom razvoju.
ICT sektor predstavlja kljucni pokretač rasta i radnih mesta u privredi EU, jer ICT sa 50% doprinosi rastu produktivnosti i ključni je izvor inovacija i novih poslovnih mogućnosti.
Da je početak faze oporavka ekonomskog ciklusa najefikasniji trenutak da se izvrši restrukturiranje usluga i obnavljanje infrastrukture koja je potrebna da bi se postavili temelji za budući dugoročni rast.
Evropa može da krene putem ubrzanog rasta tako što će podići svoju globalnu konkurentnost u digitalnoj ekonomiji, naročito u oblasti tržišta informacionih i komunikacionih tehnologija velike brzine širokopojasnog i on-line širenja znanja kao i on-line distribucije robe i usluga.
Da bi bila efikasna, pametna strategija održivog razvoja mora da bude i inkluzivna, tako da svim evropljanima pruza iste mogućnosti.”
ECDL Fondacija pozdravlja “Digitalnu Agendu” Evropske Komisije za pospešivanje ekonomskog oporavka, kao i poboljšanje socijalnih okolnosti kroz konkurentniju, sveobuhvatniju i uravnoteženiju digitalnu Europu. Ovo je prvi od sedam nosilaca inicijative Europa 2020 a poboljšanje pristupačnosti, zapošljavanja i obrazovanja kroz povećanje ICT vještina su sastavni deo poslovanja ECDL Foundacije kao vodećeg međunarodnog autoriteta za certifikacije.
Zato pozdravljamo ključnu akciju koja predlaže digitalnu pismenost i kompetencije kao prioritet regulacija “European Social Fund”-a. Ulaganje u poboljšanje tehnologija i širokopojasne brzine samo po sebi nebi dovoljno poboljšalo stopu digitalne pismenosti; zato mora postojati i ulaganje u same veštine.
ECDL Fondacija takođe pozdravlja ključnu akciju koja pledira na primeni alata za prepoznavanje ICT kompetencija praktičara i korisnika. Nezavisni i zakoniti certifikat je jedan takav alat, koji omogućava poslodavcima lako identifikovanje veština postojećih i budućih zaposlenih.
ECDL Fondacija se pridružuje Evropskoj Komisiji koja poziva zemlje članice da sprovode dugoročno digitalnu pismenost i veštine. E-inicijativa mora biti ugrađena u nacionalne politike kao sredstvo za unapređenje konkurentnosti i rasta u Europi.
|